...

Bioterapija Robert Borenović

pexels-photo-7272596-7272596.jpg

Zakaj pride do izgorelosti?

Ste se kdaj vprašali, zakaj pride do izgorelosti? Ali pa zakaj vidite ljudi, ki so izgoreli, pa dejansko ni očitnega razloga za to? Na žalost se z izgorelostjo v Sloveniji sooča 27% ljudi, v svetu pa 28% ljudi. To pomeni, da se vsak četrti človek sooča z izgorelostjo. Zanimivo je tudi, da se z izgorelostjo največ soočajo tako imenovane razvite države, kjer je seveda več stresa zaradi načina življenja. Vedno več mlajše generacije zboleva zaradi izgorelosti.

Vzroki za izgorelost

Sam opažam, da se izgorelost največkrat pojavlja pri ljudeh, ki živijo preveč v svoji coni udobja. Ne me narobe razumeti, sočustvujem z vsemi, ki imajo tovrstne težave, ampak moram povedati, kaj delati, da do teh stvari ne prihaja. Vsak, ki je prišel do izgorelosti, vam v večini primerov pove, da je služba tista, ki je kriva za njihovo stanje. Jaz pa pravim, da ne! Kriv je vsak sam, da je prišel do tega stanja. Preden me secirate, naj pojasnim.

Slika simbolizira izgorelost

Kako izgleda dan osebe, ki je izgorela in kako se počuti?

V veliki večini primerov dan osebe, ki pride do izgorelosti, zgleda takole:

  • Zjutraj vstane ob 5. uri, ker mora v službo, in že začne misliti napačno: “Kaj mi je tega treba, rad/-a bi še spal/-a, ne da se mi danes v službo,” itd.
  • Se nekako pripravi, spravi v avto in glej ga zlomka, na cesti je ogromno avtomobilov, gneča. In se spet začne: “Ta ne zna voziti, spet je gneča, spet sem naletela na nesrečo, pa bom zamudil/-a v službo,” itd.
  • V avtu posluša najbolj pesimistične pesmi ali pa še slabše, že zjutraj posluša vse pesimistične novice.

Na ta način si nezavedno zmanjšuje energijo. Končno pride v službo.

  • V službi prva stvar, ki jo začne, je razlaga sodelavcem, koliko negativnih stvari je že doživela to jutro.
  • Nekako začne delati in seveda, ker je že toliko negativno nastrojena, gre vse narobe in se spet začne “jamranje”.
  • Po opravljenem delu se spet usede v avto in ponovi zgodbo od zjutraj. Iste pesmi, iste negativne novice, iste negativne misli.

Prihod domov

  • Prišel/-a si domov cel/-a izčrpan/-a in si rečeš: “Jaz sem pa tako utrujen/-a, da ne morem niti živeti.”
  • Poješ kosilo, se usedeš pred televizijo, vmes otroke napizdiš, da naj se gredo igrat v svojo sobo, ker nisi sposoben/-a za nič in se moraš spočiti.
  • Hočeš se spočiti, pa zaspiš za celo popoldne ali pa prižgeš televizijo. Na sporedu so telenovele z vsemi svojimi dramami, spet negativne novice, itd.
  • Na koncu dneva se že komaj premikaš, ne vidiš več nič pred sabo in greš spat.

In ta cikel ponavljaš, dokler te ne doleti izgorelost. Izgorelost se kaže tako, da si čustveno bolj občutljiv/-a, imaš pomanjkanje energije, nevoljen/-a si, da bi karkoli dodatno naredil/-a, povsod vidiš samo negativne stvari, samo bi spal/-a, itd.

Kaj storiti ob izgorelosti?

Ko prideš do te točke, se komaj začneš spraševati, kaj moraš narediti drugače. Ali pa spet ne. Greš zdravniku, ti predpiše antidepresive in svoj prepad samo povečuješ. Redki splavajo iz tega kroga ven.

Jaz ti pa priporočam, da če si že v tej fazi, da si odpreš svoj dnevnik in vanj zapisuješ en teden, kaj počneš in katere stvari občutiš v dnevu. Ampak tu bodi kar se da realen in objektiven. Zakaj bi to delal/-a, se sprašuješ? Zato, da se končno začneš zavedati svojih misli, svojih dejanj in svojih čustev v dnevu. Če teh stvari ne veš, enostavno ne veš tudi, kaj moraš spremeniti, da bi ti bilo bolje. Ko to narediš in opaziš svoje vzorce delovanja v svetu, potem začni delati stvari drugače.

Nasveti za premagovanje izgorelosti

Tu je par nasvetov, kaj je potrebno narediti, da se začneš počutiti bolje:

  • Dihalne vaje (na YouTubu najdeš toliko različnih tehnik, da si lahko sam/-a pogledaš, kako in kaj. Jaz osebno priporočam tehniko dihanja po Wim Hofu)
  • Vsako jutro, še preden si greš umiti zobe, si v dnevnik zapiši vse stvari, za katere si hvaležen/-a (npr. da sem vstal/-a naspana, da je danes idealno vreme, da imam otroke zdrave, da imam službo, da imam partnerja, ki mi nudi varnost, itd. Potrudi se napisati vsaj 30 stvari, za katere si hvaležen/-a). To prakticiraj tudi kot zadnjo stvar, preden greš spat. Izpiši si stvari, za katere si hvaležen/-a točno v tem dnevu, ki si ga že preživel/-a.
  • Meditacija (priporočam 6-phase meditation od Vishena Lakhiani-ja, jo najdete na YouTubu v angleščini. Če bi želeli v slovenščini, jo najdete na tej povezavi: link)
  • Začni v svoje življenje uvajati fizično aktivnost. Tudi če se gre za 10-minutni sprehod, naj ne bo ležeren in počasen, naj bo to hitra hoja.
  • Začni uživati čim več svežega sadja in zelenjave.
  • Z bioterapijo ti pa lahko pomagam, da se tvoja raven energije dvigne, da se začne v tvojem telesu sproščati več endorfinov, dopamina in serotonina, kar pripomore, da hitreje splavaš iz trenutnega brezna.

Izgorelost je resen problem, ki prizadene vedno več ljudi v današnjem hitrem in stresnem svetu. Pomembno je, da prepoznamo vzorce obnašanja, ki vodijo do tega stanja, in da se zavedamo, da imamo moč, da spremenimo svoje navade in način razmišljanja. S pravilnim pristopom, kot so dihalne vaje, pisanje dnevnika, meditacija in fizična aktivnost, lahko ponovno vzpostavimo ravnovesje v svojem življenju in preprečimo izgorelost. Zavedanje in aktivno ukrepanje sta ključna koraka k boljšemu počutju in življenju brez izgorelosti.

Deli med prijatelje:

Te zanima tudi:

Ker vem da si želiš vedno novih novic z moje strani, zato te pozivam da vpišeš svoj e-mail in ostaneš v stiku z mano